Logo Muzeum Karkonoskiego

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-16:00 

Muzeum Karkonoskie

„Gra z cieniem” – 6. Doroczna wystawa Jeleniogórskiej Strefy Fotografii

Światło i cień budują fotografię. Bez światła nie ma cienia. Jedno bez drugiego nie może istnieć. Ale to oczywistość, uczestnicy wystawy pokażą jak można tę oczywistość „wykorzystać” do budowania rozmaitych opowieści. Cień to nie tylko mrok, to zagadka, także tajemnica, coś co nam zawsze towarzyszy, ale nie zawsze poświęcamy mu swoją uwagę. To nasze drugie ja, niedookreślone, mniej rozpoznane ale bliskie.

Często, w trakcie fotografowania, cień nam przeszkadza, staramy się go unikać, ale tym razem fotografowie zmienią swoje nastawienie, pozwolą mu silnie zaistnieć.

„Gra z cieniem” zakłada bowiem świadome użycie cienia jako budulca obrazu, nadania mu określonej przez fotografującego rangi.

Jeleniogórska Strefa Fotografii, po wystawie pt. „W poszukiwaniu światła”( 2021), w tym roku jako temat dorocznej wystawy przyjęła właśnie grę z cieniem. Sądzimy, że fotograficzne narracje z cieniem w roli głównej mogą być bardzo intrygujące, odkrywcze i atrakcyjne wizualnie.

W wystawie uczestniczą: Wojciech Bykowski, Mariusz Buczma, Beata Chłopeniuk, Iwona Gargula-Kuć, Dariusz Goetze, Nina Hobgarska, Agnieszka Hundert-Wawrzyniak, Janusz Jaremen, Bartłomiej Kortas, Magda Kotarba, Teresa Kępowicz, Wojciech Miatkowski, Amelia Piwońska, Dariusz Szymański, Grzegorz Truchanowicz. Norbert Wawrzyniak, Gosia Węglewska.

Wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez Wojciecha Miatkowskiego, z tekstem Justyny Wierzchuckiej – Sajór i prezentacjami prac autorów.

Otwarcie wystawy odbędzie się 26 kwietnia 2024 o godz. 17.00. jak zwykle w Galerii Na Górze Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W trakcie wystawy podczas Nocy Muzeów 18 maja planujemy specjalny „Wieczór w Strefie”. Szczegóły to jeszcze niespodzianka.